make 4.3.90 - en to bg translation catalogue (460 entries)

en: attempt to use unsupported feature: '%s'
bg: опит за ползване на „%s“, което не се поддържа

en: touch archive member is not available on VMS
bg: обновяването на информацията чрез „touch“ на член на архив не се поддържа под VMS

en: touch: Archive '%s' does not exist
bg: „touch“: архивът „%s“ не съществува

en: touch: '%s' is not a valid archive
bg: „touch“: „%s“ не е поддържан архив

en: touch: Member '%s' does not exist in '%s'
bg: „touch“: в „%2$s“ няма член „%1$s“

en: touch: Bad return code from ar_member_touch on '%s'
bg: „touch“: неправилен изходен код от „ar_member_touch“ върху „%s“

en: lbr$set_module() failed to extract module info, status = %d
bg: „lbr$set_module()“ не може да получи информация за модула, код = %d

en: lbr$ini_control() failed with status = %d
bg: „lbr$ini_control()“ завърши неуспешно с код = %d

en: unable to open library '%s' to lookup member status %d
bg: библиотеката „%s“ не може да се отвори за проверката на член, код = %d

en: Invalid %s for archive %s member %s
bg: Неправилен вид %1$s за члена „%3$s“ на архива „%2$s“

en: Member '%s'%s: %ld bytes at %ld (%ld).
bg: Член „%s“%s: %ld байта при %ld (%ld).

en:  (name might be truncated)
bg:  (името може да е отсечено)

en:   Date %s
bg:   Дата %s

en:   uid = %d, gid = %d, mode = 0%o.
bg:   ИД_П = %d, ИД_ГР = %d, режим = 0%o.

en: Recipe has too many lines (%ud)
bg: Прекалено много редове в рецептата (%ud)

en: *** Break.
bg: ••• Прекъсване.

en: *** [%s] Archive member '%s' may be bogus; not deleted
bg: ••• [%s] „%s“ може да е фалшива част от архив — няма да бъде изтрита

en: *** Archive member '%s' may be bogus; not deleted
bg: ••• „%s“ може да е фалшива част от архив — няма да бъде изтрита

en: *** [%s] Deleting file '%s'
bg: ••• [%s] Изтриване на файл „%s“

en: *** Deleting file '%s'
bg: •••  Изтриване на файл „%s“

en: #  recipe to execute
bg: #  рецепта за изпълнение

en:  (built-in):
bg:  (вградено):

en:  (from '%s', line %lu):
bg:  (от „%s“, ред %lu)

en: 
    # Directories
bg: 
    # Директории

en: # %s: could not be stat'd.
bg: # „%s“: не може да се получи информация чрез „stat“.

en: # %s (key %s, mtime %I64u): could not be opened.
bg: # %s (ключ %s, време на промяна %I64u): не може да се отвори.

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]): could not be opened.
bg: # %s (устройство %d, i-възел [%d,%d,%d]): не може да се отвори.

en: # %s (device %ld, inode %ld): could not be opened.
bg: # %s (устройство %ld, i-възел %ld): не може да се отвори.

en: # %s (key %s, mtime %I64u):
bg: # %s (ключ %s, време на промяна %I64u):

en: # %s (device %d, inode [%d,%d,%d]):
bg: # %s (устройство %d, i-възел [%d,%d,%d]):

en: # %s (device %ld, inode %ld):
bg: # %s (устройство %ld, i-възел %ld):

en: No
bg: Няма

en:  files,
bg:  файлове,

en: no
bg: няма

en:  impossibilities
bg:  пречки

en:  so far.
bg:  засега.

en:  impossibilities in %lu directories.
bg:  пречки в %lu директории.

en: %s:%lu: not recursively expanding %s to export to shell function
bg: %s:%lu: „%s“ не се замества рекурсивно, за да се изнесе към функция на обвивката

en: Recursive variable '%s' references itself (eventually)
bg: Рекурсивната променлива „%s“ сочи себе си (в някой момент)

en: unterminated variable reference
bg: незавършен указател към променлива

en: Recipe was specified for file '%s' at %s:%lu,
bg: Рецептата е указана за файл „%s“ при %s:%lu,

en: Recipe for file '%s' was found by implicit rule search,
bg: Рецептата за файла „%s“ бе открита при търсене на вградените правила.

en: but '%s' is now considered the same file as '%s'.
bg: но сега „%s“ се счита за същия файл като „%s“.

en: Recipe for '%s' will be ignored in favor of the one for '%s'.
bg: Рецептата за „%s“ се прескача, а се ползва тази за „%s“.

en: can't rename single-colon '%s' to double-colon '%s'
bg: единичното двоеточие „%s“ не може да се преименува на двойно двоеточие „%s“

en: can't rename double-colon '%s' to single-colon '%s'
bg: двойното двоеточие „%s“ не може да се преименува на единично двоеточие „%s“

en: *** Deleting intermediate file '%s'
bg: ••• Изтриване на междинния файл „%s“

en: Removing intermediate files...
bg: Изтриване на междинните файлове…

en: %s cannot be both .NOTINTERMEDIATE and .INTERMEDIATE
bg: „%s“ не може да е едновременно „.NOTINTERMEDIATE“ и „.INTERMEDIATE“

en: %s cannot be both .NOTINTERMEDIATE and .SECONDARY
bg: „%s“ не може да е едновременно „.NOTINTERMEDIATE“ и „.SECONDARY“

en: .NOTINTERMEDIATE and .SECONDARY are mutually exclusive
bg: „.NOTINTERMEDIATE“ и „.SECONDARY“ са несъвместими

en: Current time
bg: Текущо време

en: %s: Timestamp out of range; substituting %s
bg: %s: времевото клеймо е извън диапазона, замества се с „%s“

en: # Not a target:
bg: # Не е цел:

en: #  Precious file (prerequisite of .PRECIOUS).
bg: #  Ценен файл (изискване на „.PRECIOUS“).

en: #  Phony target (prerequisite of .PHONY).
bg: #  Фалшива цел (изискване на „.PHONY“).

en: #  Command line target.
bg: #  Цел на командния ред.

en: #  A default, MAKEFILES, or -include/sinclude makefile.
bg: #  Стандартен, MAKEFILES или -include/sinclude makefile.

en: #  Builtin rule
bg: #  Вградено правило

en: #  Implicit rule search has been done.
bg: #  Търсенето във вградените правила е извършено.

en: #  Implicit rule search has not been done.
bg: #  Търсенето във вградените правила не е извършено.

en: #  Implicit/static pattern stem: '%s'
bg: #  Вградена/статична основа на шаблон: „%s“

en: #  File is an intermediate prerequisite.
bg: #  Файлът е междинно изискване.

en: #  File is a prerequisite of .NOTINTERMEDIATE.
bg: #  Файлът е изискване на „.NOTINTERMEDIATE.“

en: #  File is secondary (prerequisite of .SECONDARY).
bg: #  Вторичен файл (изискване на „.SECONDARY“).

en: #  Also makes:
bg: #  Също изгражда:

en: #  Modification time never checked.
bg: #  Времето на промяна не е проверено.

en: #  File does not exist.
bg: #  Файлът не съществува.

en: #  File is very old.
bg: #  Файлът е много стар.

en: #  Last modified %s
bg: #  Последна промяна на „%s“

en: #  File has been updated.
bg: #  Файлът е обновен.

en: #  File has not been updated.
bg: #  Файлът не е обновен.

en: #  Recipe currently running (THIS IS A BUG).
bg: #  Рецептата в момента се изпълнява (това е ГРЕШКА).

en: #  Dependencies recipe running (THIS IS A BUG).
bg: #  Рецептата за зависимостите в момента се изпълнява (това е ГРЕШКА)

en: #  Successfully updated.
bg: #  Успешно обновено.

en: #  Needs to be updated (-q is set).
bg: #  Трябва да бъде обновено („-q“ е зададена).

en: #  Failed to be updated.
bg: #  Неуспешно обновяване.

en: #  Invalid value in 'command_state' member!
bg: #  Неправилна стойност в член на „command_state“!

en: 
    # Files
bg: 
    # Файлове

en: 
    # files hash-table stats:
    #
bg: 
    # статистика за речника за файлове:
    #

en: %s: Field '%s' not cached: %s
bg: %s: полето „%s“ не е кеширано: %s

en: %s: empty value
bg: %s: празна стойност

en: %s: '%s' out of range
bg: %s: „%s“ извън позволения диапазон

en: invalid first argument to 'word' function
bg: неправилен първи аргумент към функцията „word“

en: first argument to 'word' function must be greater than 0
bg: първият аргумент към функцията „word“ трябва да е положително число

en: invalid first argument to 'wordlist' function
bg: неправилен първи аргумент за функцията „wordlist“

en: invalid second argument to 'wordlist' function
bg: неправилен втори аргумент за функцията „wordlist“

en: non-numeric first argument to 'intcmp' function
bg: нечислов първи аргумент за функцията „intcmp“

en: non-numeric second argument to 'intcmp' function
bg: нечислов втори аргумент за функцията „intcmp“

en: windows32_openpipe: DuplicateHandle(In) failed (e=%lu)
bg: „windows32_openpipe“: неуспешно извикване на „DuplicateHandle(In)“ (e=%lu)

en: windows32_openpipe: DuplicateHandle(Err) failed (e=%lu)
bg: „windows32_openpipe“: неуспешно извикване на „DuplicateHandle(Err)“ (e=%lu)

en: CreatePipe() failed (e=%lu)
bg: неуспешно извикване на „CreatePipe()“ failed (e=%lu)

en: windows32_openpipe(): process_init_fd() failed
bg: „windows32_openpipe()“: неуспешно извикване на „process_init_fd()“

en: Cleaning up temporary batch file %s
bg: Изчистване на временен файл за пакетна обработка „%s“

en: file: missing filename
bg: файл: липсва име на файл

en: open: %s: %s
bg: отваряне: %s: %s

en: write: %s: %s
bg: запазване: %s: %s

en: close: %s: %s
bg: затваряне: %s: %s

en: file: too many arguments
bg: файл: прекалено много аргументи

en: read: %s: %s
bg: четене: %s: %s

en: file: invalid file operation: %s
bg: файл: неправилно действие върху файл: %s

en: insufficient number of arguments (%d) to function '%s'
bg: недостатъчен брой аргументи (%d) към функцията „%s“

en: unimplemented on this platform: function '%s'
bg: без реализация на тази платформа: функция „%s“

en: unterminated call to function '%s': missing '%c'
bg: незавършено извикване на функцията „%s“: липсва „%c“

en: Empty function name
bg: Празно име на функция

en: Invalid function name: %s
bg: Грешно име на функция: „%s“

en: Function name too long: %s
bg: Името на функцията е твърде дълго: „%s“

en: Invalid minimum argument count (%u) for function %s
bg: Неправилен минимален брой аргументи (%u) за функцията „%s“

en: Invalid maximum argument count (%u) for function %s
bg: Неправилен максимален брой аргументи (%u) за функцията „%s“

en: %s: option '%s' is ambiguous
bg: %s: опцията „%s“ не е еднозначна

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „--%s“ не приема аргумент

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%c%s“ не приема аргумент

en: %s: option '%s' requires an argument
bg: %s: опцията „%s“ изисква аргумент

en: %s: unrecognized option '--%s'
bg: %s: непозната опция „--%s“

en: %s: unrecognized option '%c%s'
bg: %s: непозната опция „%c%s“

en: %s: illegal option -- %c
bg: %s: непозволена опция — %c

en: %s: invalid option -- %c
bg: %s: неправилна опция — „%c“

en: %s: option requires an argument -- %c
bg: %s: опцията изисква аргумент — %c

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
bg: %s: опцията „-W %s“ не е еднозначна

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „-W %s“ не приема аргумент

en: guile: Expanding '%s'
bg: guile: заместване на „%s“

en: guile: Evaluating '%s'
bg: guile: изчисляване на „%s“

en: can't allocate %lu bytes for hash table: memory exhausted
bg: не могат да се заделят %lu байта за речник — паметта е изчерпана

en: Load=%lu/%lu=%.0f%%,
bg: Натоварване=%lu/%lu=%.0f%%,

en: Rehash=%u,
bg: Преизграждане на речник=%u,

en: Collisions=%lu/%lu=%.0f%%
bg: Съвпадения=%lu/%lu=%.0f%%

en: Looking for an implicit rule for '%s'.
bg: Търсене на вградено правило за „%s“.

en: Looking for archive-member implicit rule for '%s'.
bg: Търсене на вградено правило по член на архив за „%s“.

en: No archive-member implicit rule found for '%s'.
bg: Липсва вградено правило по член на архив за „%s“.

en: Avoiding implicit rule recursion for rule '%s'.
bg: Избягване на вградено правило по член на архив за „%s“.

en: Trying harder.
bg: Нов, засилен опит.

en: Trying pattern rule '%s' with stem '%.*s'.
bg: Пробване на шаблонно правило „%s“ с основа „%.*s“.

en: Stem too long: '%s%.*s'.
bg: Твърде дълга основа: „%s%.*s“.

en: Rejecting rule '%s' due to impossible rule prerequisite '%s'.
bg: Отхвърляне на правилото „%s“ заради неизпълнимото изискване „%s“.

en: Rejecting rule '%s' due to impossible implicit prerequisite '%s'.
bg: Отхвърляне на правилото „%s“ заради неизпълнимото вградено изискване „%s“.

en: Trying rule prerequisite '%s'.
bg: Опитване на изискването „%s“.

en: Trying implicit prerequisite '%s'.
bg: Опитване на вграденото изискване „%s“.

en: '%s' ought to exist.
bg: „%s“ задължително трябва да съществува.

en: Found '%s'.
bg: „%s“ е открит.

en: Using compatibility rule '%s' due to '%s'.
bg: Използва се правилото за съвместимост „%s“ заради „%s“.

en: Prerequisite '%s' of rule '%s' does not qualify as ought to exist.
bg: Изискването „%s“ на целта „%s“ не се квалифицира като задължително да съществува.

en: Found prerequisite '%s' as VPATH '%s'.
bg: Изисканото „%s“ е открито чрез „VPATH“ „%s“.

en: Looking for a rule with explicit file '%s'.
bg: Търсене на правило с изричен файл „%s“.

en: Looking for a rule with intermediate file '%s'.
bg: Търсене на правило с междинен файл „%s“.

en: Rejecting rule '%s' due to impossible prerequisite '%s'.
bg: Отхвърляне на правило „%s“ заради неизпълнимото изискване „%s“.

en: Not found '%s'.
bg: „%s“ липсва.

en: Found implicit rule '%s' for '%s'.
bg: Открито е вградено правило „%s“ за „%s“.

en: Searching for a compatibility rule for '%s'.
bg: Търсене на правило за съвместимост за „%s“.

en: No implicit rule found for '%s'.
bg: Не е открито вградено правило за „%s“.

en: Cannot create a temporary file
bg: Не може да се създаде временен файл

en:  (core dumped)
bg:  (паметта е разтоварена)

en:  (ignored)
bg:  (прескачане)

en: <builtin>
bg: <вградено>

en: %s[%s: %s] Error %d%s%s
bg: %s[%s: %s] Грешка %d%s%s

en: *** Waiting for unfinished jobs....
bg: ••• Изчакване на незавършени задачи…

en: Live child %p (%s) PID %s %s
bg: Незавършил дъщерен процес %p (%s) ИД_ПР %s %s

en:  (remote)
bg:  (отдалечено)

en: Reaping winning child %p PID %s %s
bg: Приключване на спечелелия дъщерен процес %p ИД_ПР %s %s

en: Reaping losing child %p PID %s %s
bg: Приключване на изгубилия дъщерен процес %p ИД_ПР %s %s

en: Cleaning up temp batch file %s
bg: Изчистване на временен файл за пакетна обработка „%s“

en: Cleaning up temp batch file %s failed (%d)
bg: Неуспешно изчистване на временен файл за пакетна обработка „%s“: %d

en: Removing child %p PID %s%s from chain.
bg: Изчистване на дъщерния процес %p PID %s%s от веригата.

en: Released token for child %p (%s).
bg: Освобождаване на жетона за дъщерен процес %p (%s).

en: process_easy() failed to launch process (e=%ld)
bg: „process_easy()“ не успя да стартира процес (e=%ld)

en: 
    Counted %d args in failed launch
bg: 
    При неуспешно стартиране са изброени %d аргумента

en: Putting child %p (%s) PID %s%s on the chain.
bg: Поставяне на дъщерния процес %p (%s) PID %s%s във веригата.

en: Obtained token for child %p (%s).
bg: Получен е жетон за дъщерен процес %p (%s).

en: %s: update target '%s' due to: %s
bg: %s: обновяване на целта „%s“ заради: %s

en: target does not exist
bg: целта не съществува

en: cannot enforce load limits on this operating system
bg: на тази операционна система не могат да се налагат ограничения за натоварването

en: cannot enforce load limit:
bg: ограничението не може да бъде наложено:

en: no more file handles: could not duplicate stdin
bg: няма повече манипулатори за файлове: стандартният вход не може да се дублира

en: no more file handles: could not duplicate stdout
bg: няма повече манипулатори за файлове: стандартният изход не може да се дублира

en: no more file handles: could not duplicate stderr
bg: няма повече манипулатори за файлове: стандартната грешка не може да се дублира

en: Could not restore stdin
bg: Стандартният вход не може да се възстанови

en: Could not restore stdout
bg: Стандартният изход не може да се възстанови

en: Could not restore stderr
bg: Стандартната грешка не може да се възстанови

en: make reaped child pid %s, still waiting for pid %s
bg: „make“ приключи дъщерен процес с идентификатор %s, все още се чака за %s

en: spawnvpe: environment space might be exhausted
bg: spawnvpe: пространството на средата може да е изчерпано

en: $SHELL changed (was '%s', now '%s')
bg: Променливата „SHELL“ е променена (бе „%s“, а сега е „%s“)

en: Creating temporary batch file %s
bg: Не може да се създаде временен файл за пакетна обработка в „%s“

en: Batch file contents:
    	@echo off
bg: Съдържание на файл за пакетна обработка:
    	@echo off

en: Batch file contents:%s
    	%s
bg: Съдържание на файла за пакетна обработка:%s
    	%s

en: %s (line %d) Bad shell context (!unixy && !batch_mode_shell)
bg: %s (ред %d) неправилен контекст на обвивката (!unixy && !batch_mode_shell)

en: Failed to open global symbol table: %s
bg: Неуспешно отваряне на глобалната таблица със символи: %s

en: Loaded shared object %s
bg: Зареден споделен обект %s

en: Loaded object %s is not declared to be GPL compatible
bg: Зареденият обект „%s“ не е обявен като съвместим с ОПЛ (GPL)

en: Failed to load symbol %s from %s: %s
bg: Неуспешно зареждане на символа „%s“ от „%s“: %s

en: Empty symbol name for load: %s
bg: Празно име на символ за зареждане: „%s“

en: Loading symbol %s from %s
bg: Зареждане на символа „%s“ от „%s“

en: Unloading shared object %s
bg: Изключване на споделен обект %s

en: The 'load' operation is not supported on this platform
bg: Операцията за зареждане („load“) не се поддържа на тази платформа

en: Options:
bg: Опции:

en:   -b, -m                      Ignored for compatibility.
bg:   -b, -m                      прескача се, за съвместимост

en:   -B, --always-make           Unconditionally make all targets.
bg:   -B, --always-make           безусловно изграждане на всички цели

en:   -C DIRECTORY, --directory=DIRECTORY
                                  Change to DIRECTORY before doing anything.
bg:   -C ДИРЕКТОРИЯ, --directory=ДИРЕКТОРИЯ
                                  преминаване към тази ДИРЕКТОРИЯ, преди да се
                                  прави каквото и да е

en:   -d                          Print lots of debugging information.
bg:   -d                          информация за изчистване на грешки

en:   --debug[=FLAGS]             Print various types of debugging information.
bg:   --debug[=ФЛАГОВЕ]           вид информация за изчистване на грешки

en:   -e, --environment-overrides
                                  Environment variables override makefiles.
bg:   -e, --environment-overrides
                                  променливите от средата да са с превес над
                                  указаното във файловете управляващи изграждането
                                  (makefile)

en:   -E STRING, --eval=STRING    Evaluate STRING as a makefile statement.
bg:   --eval=НИЗ, --eval=НИЗ      изчисляване на НИЗа като израз във файловете
                                  управляващи изграждането (makefile)

en:   -f FILE, --file=FILE, --makefile=FILE
                                  Read FILE as a makefile.
bg:   -f ФАЙЛ, --file=ФАЙЛ, --makefile=ФАЙЛ
                                  ползване на този ФАЙЛ да управлява изграждането
                                  (makefile)

en:   -h, --help                  Print this message and exit.
bg:   -h, --help                  извеждане на тази помощ и изход

en:   -i, --ignore-errors         Ignore errors from recipes.
bg:   -i, --ignore-errors         незачитане на грешките от рецептите

en:   -I DIRECTORY, --include-dir=DIRECTORY
                                  Search DIRECTORY for included makefiles.
bg:   -I ДИРЕКТОРИЯ, --include-dir=ДИРЕКТОРИЯ
                                  търсене на вмъкнатите файлове в ДИРЕКТОРИЯта

en:   -j [N], --jobs[=N]          Allow N jobs at once; infinite jobs with no arg.
bg:   -j [БРОЙ], --jobs[=БРОЙ]    ограничаване на задачите до максимум този БРОЙ,
                                  без аргумент — без ограничения

en:   --jobserver-style=STYLE     Select the style of jobserver to use.
bg:   --jobserver-style=СТИЛ      избор на ползвания стил за сървъра за задачи

en:   -k, --keep-going            Keep going when some targets can't be made.
bg:   -k, --keep-going            продължаване дори и някои от целите не могат
                                  да се изградят

en:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  Don't start multiple jobs unless load is below N.
bg:   -l [N], --load-average[=N], --max-load[=N]
                                  множество задачи се стартират, само ако
                                  натоварването е ≤N

en:   -L, --check-symlink-times   Use the latest mtime between symlinks and target.
bg:   -L, --check-symlink-times   използване на минималното време на промяна
                                  измежду символна връзка и целта ѝ

en:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  Don't actually run any recipe; just print them.
bg:   -n, --just-print, --dry-run, --recon
                                  извеждане на целите без изпълнение

en:   -o FILE, --old-file=FILE, --assume-old=FILE
                                  Consider FILE to be very old and don't remake it.
bg:   -o ФАЙЛ, --old-file=ФАЙЛ, --assume-old=ФАЙЛ
                                  без преизграждане на ФАЙЛа, който да се
                                  счита за много стар

en:   -O[TYPE], --output-sync[=TYPE]
                                  Synchronize output of parallel jobs by TYPE.
bg:   -O[ВИД], --output-sync[=ВИД]
                                  ВИД синхронизация на изхода от паралелните задачи

en:   -p, --print-data-base       Print make's internal database.
bg:   -p, --print-data-base       извеждане на вътрешната база от данни на „make“

en:   -q, --question              Run no recipe; exit status says if up to date.
bg:   -q, --question              без изпълнение на цели, само изходният код
                                  да указва дали те са актуални

en:   -r, --no-builtin-rules      Disable the built-in implicit rules.
bg:   -r, --no-builtin-rules      изключване на вградените правила

en:   -R, --no-builtin-variables  Disable the built-in variable settings.
bg:   -R, --no-builtin-variables  изключване на вграденото задаване на променливи

en:   --shuffle[={SEED|random|reverse|none}]
                                  Perform shuffle of prerequisites and goals.
bg:   --shuffle[={SEED|random|reverse|none}]
                                  разбъркване на изискванията и целите

en:   -s, --silent, --quiet       Don't echo recipes.
bg:   -s, --silent, --quiet       без извеждане на рецептите

en:   --no-silent                 Echo recipes (disable --silent mode).
bg:   --no-silent                 извеждане на рецептите (изключване на „--silent“)

en:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Turns off -k.
bg:   -S, --no-keep-going, --stop
                                  Изключване на „-k“

en:   -t, --touch                 Touch targets instead of remaking them.
bg:   -t, --touch                 обновяване на информацията чрез „touch“ вместо
                                  ново изграждане

en:   --trace                     Print tracing information.
bg:   --trace                     извеждане на информация за изчистване на грешки

en:   -v, --version               Print the version number of make and exit.
bg:   -v, --version               извеждане на версията и изход

en:   -w, --print-directory       Print the current directory.
bg:   -w, --print-directory       извеждане на текущата директория

en:   --no-print-directory        Turn off -w, even if it was turned on implicitly.
bg:   --no-print-directory        изключване на „-w“, дори ако вградената
                                  функционалност я е включила

en:   -W FILE, --what-if=FILE, --new-file=FILE, --assume-new=FILE
                                  Consider FILE to be infinitely new.
bg:   -W ФАЙЛ, --what-if=ФАЙЛ, --new-file=ФАЙЛ, --assume-new=ФАЙЛ
                                  считане на ФАЙЛа за абсолютно нов

en:   --warn-undefined-variables  Warn when an undefined variable is referenced.
bg:   --warn-undefined-variables  предупреждаване при използването
                                  на незададена променлива

en: write error: stdout
bg: грешка при запис: стандартна грешка

en: empty string invalid as file name
bg: задаването на празен низ за име на файл е грешка

en: unknown debug level specification '%s'
bg: неправилно ниво за изчистване на грешки „%s“

en: unknown output-sync type '%s'
bg: непознат вид синхронизация „%s“ към опцията „--output-sync“

en: Usage: %s [options] [target] ...
bg: Употреба: %s [ОПЦИЯ]… [ФАЙЛ]…

en: 
    This program built for %s
bg: 
    Тази програма е изградена за %s

en: 
    This program built for %s (%s)
bg: 
    Тази програма е изградена за %s (%s)

en: Report bugs to <bug-make@gnu.org>
bg: Съобщавайте за програмни грешки на <bug-make@gnu.org>.
    За грешки в българския превод на <dict@fsa-bg.org>.

en: %s: Interrupt/Exception caught (code = 0x%lx, addr = 0x%p)
bg: %s: прихванато прекъсване/изключение (код = 0x%lx, адрес = 0x%p)

en: 
    Unhandled exception filter called from program %s
    ExceptionCode = %lx
    ExceptionFlags = %lx
    ExceptionAddress = 0x%p
bg: 
    Филтърът за необработени изключения е извикан от програмата „%s“
    Код на изключение = %lx
    Флагове на изключение = %lx
    Адрес на изключение = 0x%p

en: Access violation: write operation at address 0x%p
bg: Нарушение на достъпа: операция за запис на адрес 0x%p

en: Access violation: read operation at address 0x%p
bg: Нарушение на достъпа: операция за четене на адрес 0x%p

en: find_and_set_shell() setting default_shell = %s
bg: „find_and_set_shell()“ задава стандартна обвивка = %s

en: find_and_set_shell() path search set default_shell = %s
bg: „find_and_set_shell()“ — търсенето в пътя задава стандартна обвивка = %s

en: warning: jobserver unavailable: using -j1.  Add '+' to parent make rule.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: сървърът за задачи не е наличен, ползва се „-j1“.  Добавете „+“ към родителското правило на „make“.

en: warning: -j%d forced in submake: resetting jobserver mode.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: в подизграждане е зададено „-j%d“.  Режимът на сървър за задачи се изключва.

en: Makefile from standard input specified twice
bg: Файлът управляващ изграждането е зададен двукратно на стандартния вход

en: fopen: temporary file %s: %s
bg: отваряне („fopen“ на временен файл) %s: %s

en: fwrite: temporary file %s: %s
bg: запис („fwrite“ на временен файл) %s: %s

en: warning: -j%d forced in makefile: resetting jobserver mode.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: в подизграждане е зададено „-j%d“.  Режимът на сървър за задачи се изключва.

en: Parallel jobs (-j) are not supported on this platform.
bg: Тази система не поддържа паралелни задачи („-j“).

en: Resetting to single job (-j1) mode.
bg: Преминаване към еднозадачен режим (-j1).

en: Symbolic links not supported: disabling -L.
bg: Не се поддържат символни връзки: „-L“ се изключва.

en: Updating makefiles....
bg: Обновяване на управляващите изграждането файлове (makefile)…

en: Makefile '%s' might loop; not remaking it.
bg: Управляващият изграждането файл „%s“ може да зацикли, затова не се пресъздава.

en: %s: failed to load
bg: %s: не може да се зареди

en: Failed to remake makefile '%s'.
bg: Неуспешно пресъздаване на управляващия изграждането файл „%s“

en: Included makefile '%s' was not found.
bg: Вмъкнатият управляващ изграждането файл „%s“ липсва

en: Makefile '%s' was not found
bg: Управляващият изграждането файл „%s“ липсва

en: Couldn't change back to original directory
bg: Невъзможно връщане към първоначалната директория

en: Re-executing[%u]:
bg: Изпълнение наново[%u]:

en: unlink (temporary file):
bg: изтриване („unlink“ на временен файл):

en: .DEFAULT_GOAL contains more than one target
bg: Стандартната цел „.DEFAULT_GOAL“ съдържа повече от една цел

en: No targets
bg: Няма цели

en: No targets specified and no makefile found
bg: Не е зададена цел, а и липсва управляващ изграждането файл

en: Updating goal targets....
bg: Обновяване на целите…

en: warning:  Clock skew detected.  Your build may be incomplete.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: проблем със системния часовник — изграждането може да е непълно.

en: the '%s%s' option requires a non-empty string argument
bg: опцията „%s%s“ изисква непразен аргумент-низ

en: the '-%c' option requires a positive integer argument
bg: опцията „%c“ изисква положителен, целочислен аргумент

en: %sBuilt for %s
bg: %sИзградена за %s

en: %sBuilt for %s (%s)
bg: %sИзградена за %s (%s)

en: %sLicense GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <https://gnu.org/licenses/gpl.html>
    %sThis is free software: you are free to change and redistribute it.
    %sThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
bg: %sЛиценз GPLv3+: Общ публичен лиценз на GNU (GNU GPL) — версия 3 на лиценза или по-късна версия. <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    %sТази програма е свободен софтуер. Можете да я разпространявате и/или променяте.
    %sТя се разпространява БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ доколкото е позволено от закона.

en: 
    # Make data base, printed on %s
bg: 
    # Информация за „make“, отпечатана на %s

en: 
    # Finished Make data base on %s
bg: 
    # Край на информацията за „make“, отпечатана на %s

en: %s: Entering an unknown directory
bg: %s: влизане в непозната директория

en: %s: Leaving an unknown directory
bg: %s: излизане от непозната директория

en: %s: Entering directory '%s'
bg: %s: влизане в директория „%s“

en: %s: Leaving directory '%s'
bg: %s: излизане от директория „%s“

en: %s[%u]: Entering an unknown directory
bg: %s[%u]: влизане в непозната директория

en: %s[%u]: Leaving an unknown directory
bg: %s[%u]: излизане от непозната директория

en: %s[%u]: Entering directory '%s'
bg: %s[%u]: влизане в директория „%s“

en: %s[%u]: Leaving directory '%s'
bg: %s[%u]: излизане от директория „%s“

en: warning: Cannot acquire output lock, disabling output sync.
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: ключалката за изхода не може да се придобие, синхронизацията на изхода се изключва.

en: .  Stop.
bg: .  Край.

en: Cannot open jobserver %s: %s
bg: Сървърът за задачи не може да се отвори %s: %s

en: Jobserver setup (fifo %s)
bg: Настройки за сървър за задачи (fifo %s)

en: Unknown jobserver auth style '%s'
bg: Непознат вид идентификация за сървър за задачи „%s“

en: creating jobs pipe
bg: създаване на програмен канал със задачи

en: Jobserver setup (fds %d,%d)
bg: Настройки за сървър за задачи (fds %d,%d)

en: duping jobs pipe
bg: дублиране на програмен канал със задачи

en: init jobserver pipe
bg: инициализация на канал за сървър за задачи

en: Jobserver client (fds %d,%d)
bg: Клиент за сървър за задачи (fds %d,%d)

en: invalid --jobserver-auth string '%s'
bg: неправилен низ към „--jobserver-auth“: „%s“

en: write jobserver
bg: запис на сървър за задачи

en: job server shut down
bg: спиране на сървъра за задачи

en: pselect jobs pipe
bg: грешка в „pselect“ в канала за задачи

en: read jobs pipe
bg: грешка при четене в канала за задачи

en: invalid --sync-mutex string '%s'
bg: неправилен низ към „--sync-mutex“: „%s“

en: cannot open output sync mutex %s: %s
bg: ключалката за синхронизацията на изхода не може да се отвори %s: %s

en: Reading makefiles...
bg: Изчитане на файловете управляващи изграждането…

en: Reading makefile '%s'
bg: Изчитане на файла управляващ изграждането „%s“

en:  (no default goal)
bg:  (няма стандартна цел)

en:  (search path)
bg:  (търсене в път)

en:  (don't care)
bg:  (без значение)

en:  (no ~ expansion)
bg:  (без заместване на „~“)

en: Skipping UTF-8 BOM in makefile '%s'
bg: Прескачанe на знака за подредба на байтовете за UTF-8 (BOM) във файла „%s“

en: Skipping UTF-8 BOM in makefile buffer
bg: Прескачанe на знака за подредба на байтовете за UTF-8 (BOM) в буфера на файла управляващ изграждането

en: invalid syntax in conditional
bg: неправилен синтаксис на условен израз

en: recipe commences before first target
bg: рецепта почва преди първата цел

en: missing rule before recipe
bg: липсващо правило преди рецепта

en: missing separator (did you mean TAB instead of 8 spaces?)
bg: липсва разделител (дали не трябва да замените 8 интервала с табулатор?)

en: missing separator
bg: липсва разделител

en: missing target pattern
bg: липсва целеви шаблон

en: multiple target patterns
bg: множество целеви шаблони

en: target pattern contains no '%%'
bg: целевият шаблон не съдържа „%%“

en: missing 'endif'
bg: липсващ „endif“

en: empty variable name
bg: празно име на променлива

en: extraneous text after 'define' directive
bg: излишен текст след директива „define“

en: missing 'endef', unterminated 'define'
bg: „endef“ липсва — някоя директива „define“ не е завършена

en: extraneous text after 'endef' directive
bg: излишен текст след директива „endef“

en: extraneous text after '%s' directive
bg: излишен текст след директива „%s“

en: extraneous '%s'
bg: излишен „%s“

en: only one 'else' per conditional
bg: може да има максимално една директива „else“ за условен израз

en: Malformed target-specific variable definition
bg: Неправилна дефиниция на променлива, зависеща от целта

en: .WAIT should not have prerequisites
bg: цел „.WAIT“ не може да има изисквания

en: .WAIT should not have commands
bg: цел „.WAIT“ не може да съдържа команди

en: prerequisites cannot be defined in recipes
bg: изискванията не могат да се дефинират в рецептите

en: grouped targets must provide a recipe
bg: целите в група трябва да предоставят рецепта

en: mixed implicit and static pattern rules
bg: вградените и правилата със статични шаблони са смесени

en: mixed implicit and normal rules
bg: вградените и изричните правила са смесени

en: target '%s' doesn't match the target pattern
bg: целта „%s“ не съвпада с целта на шаблона

en: target file '%s' has both : and :: entries
bg: целевият файл „%s“ съдържа записи и с „:“, и с „::“

en: target '%s' given more than once in the same rule
bg: целта „%s“ е дадена повече от веднъж в едно правило

en: warning: overriding recipe for target '%s'
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: заместване на рецептата за целта „%s“

en: warning: ignoring old recipe for target '%s'
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: старата рецепта за „%s“ се прескача

en: *** mixed implicit and normal rules: deprecated syntax
bg: ••• смесване на вградени и обикновени правила: остарял синтаксис

en: warning: overriding group membership for target '%s'
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: заместване на групата на целта „%s“

en: warning: NUL character seen; rest of line ignored
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: нулев знак NUL, останалата част на реда се прескача

en: Nothing to be done for '%s'.
bg: Няма нищо за правене за „%s“.

en: '%s' is up to date.
bg: „%s“ няма нужда да се обновява.

en: Pruning file '%s'.
bg: Окастряне на файл „%s“

en: %sNo rule to make target '%s', needed by '%s'%s
bg: %sНяма правило за изграждане на целта „%s“, която е необходима на „%s“%s

en: %sNo rule to make target '%s'%s
bg: %sНяма правило за изграждане на целта „%s“%s

en: Considering target file '%s'.
bg: Разглеждане на целевия файл „%s“

en: Recently tried and failed to update file '%s'.
bg: Скорошен неуспешен опит за обновяване на файла „%s“

en: File '%s' was considered already.
bg: Файлът „%s“ вече е разгледан.

en: Still updating file '%s'.
bg: Все още се обновява файл „%s“.

en: Finished updating file '%s'.
bg: Завършване на обновяването на файл „%s“.

en: File '%s' does not exist.
bg: Файлът „%s“ не съществува.

en: *** Warning: .LOW_RESOLUTION_TIME file '%s' has a high resolution time stamp
bg:  ••• ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: файлът „.LOW_RESOLUTION_TIME“, указващ ниска разделителна способност на времето „%s“, е с времево клеймо с висока разделителна способност

en: Using default recipe for '%s'.
bg: Използване на стандартната рецепта за „%s“.

en: Grouped target peer '%s' of file '%s' does not exist.
bg: Съответното на целта в група „%s“ на файла „%s“ не съществува.

en: Circular %s <- %s dependency dropped.
bg: Цикличната зависимост „%s“ ← „%s“ се прескача.

en: Finished prerequisites of target file '%s'.
bg: Изискванията за целевия файл „%s“ са завършени.

en: The prerequisites of '%s' are being made.
bg: Изискванията на „%s“ се изграждат.

en: Giving up on target file '%s'.
bg: Отказ за изграждане на целевия файл „%s“.

en: Target '%s' not remade because of errors.
bg: Целта „%s“ не е преизградена поради грешки.

en: Prerequisite '%s' is order-only for target '%s'.
bg: Изискването „%s“ е само за последователност за целта „%s“.

en: Prerequisite '%s' of target '%s' does not exist.
bg: Изискването „%s“ на целта „%s“ не съществува.

en: Prerequisite '%s' is newer than target '%s'.
bg: Изискването „%s“ е по-ново от целта „%s“.

en: Prerequisite '%s' is older than target '%s'.
bg: Изискването „%s“ е по-старо от целта „%s“.

en: Target '%s' is double-colon and has no prerequisites.
bg: Целта е „%s“ е „::“ и няма изисквания.

en: No recipe for '%s' and no prerequisites actually changed.
bg: Няма рецепта за „%s“ и никое от изискванията не е променено.

en: Making '%s' due to always-make flag.
bg: „%s“ се изгражда наново поради флаг за изрично преизграждане.

en: No need to remake target '%s'
bg: Няма нужда за преизграждане на целта „%s“

en: ; using VPATH name '%s'
bg: ; използва се име от „VPATH“ „%s“

en: Must remake target '%s'.
bg: Целта „%s“ трябва да се преизгради.

en:   Ignoring VPATH name '%s'.
bg:   Прескачане на името от „VPATH“ „%s“.

en: Recipe of '%s' is being run.
bg: Рецептата за „%s“ в момента се изпълнява.

en: Failed to remake target file '%s'.
bg: Неуспешно преизграждане на целевия файл „%s“

en: Successfully remade target file '%s'.
bg: Успешно преизграждане на целевия файл „%s“

en: Target file '%s' needs to be remade under -q.
bg: Целевият файл „%s“ трябва да се преизгради при „-q“.

en: Using default commands for '%s'.
bg: Използват се стандартни команди за „%s“.

en: Warning: File '%s' has modification time %s s in the future
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: файлът „%s“ е с време на промяна %s сек. в бъдещето

en: .LIBPATTERNS element '%s' is not a pattern
bg: Елементът „%s“ за „.LIBPATTERNS“ не е шаблон

en: Customs won't export: %s
bg: Модулът няма да се изнесе: %s

en: warning: ignoring prerequisites on suffix rule definition
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прескачат се изискванията за правило, дефинирано по суфикси

en: 
    # Implicit Rules
bg: 
    # Вградени правила

en: 
    # No implicit rules.
bg: 
    # Няма вградени правила.

en: 
    # %u implicit rules, %u (%.1f%%) terminal.
bg: 
    # %u вградени правила, %u (%.1f%%) крайни.

en: BUG: num_pattern_rules is wrong!  %u != %u
bg: ПРОГРАМНА ГРЕШКА: „num_pattern_rules“ върна неправилен резултат!  %u != %u

en: invalid shuffle mode: %s: '%s'
bg: неправилен режим на разбъркване: %s: „%s“

en: unknown signal
bg: непознат сигнал

en: Hangup
bg: Прекъсване на връзката

en: Interrupt
bg: Прекъсване

en: Quit
bg: Спиране

en: Illegal Instruction
bg: Неправилна инструкция

en: Trace/breakpoint trap
bg: Прекъсване за трасиране

en: Aborted
bg: Преустановяване

en: IOT trap
bg: Преустановяване (IOT)

en: EMT trap
bg: Емулирана инструкция

en: Floating point exception
bg: Изключение от плаваща запетая

en: Killed
bg: Убит

en: Bus error
bg: Грешка в шината

en: Segmentation fault
bg: Грешка в разделянето

en: Bad system call
bg: Грешно системно извикване

en: Broken pipe
bg: Прекъснат програмен канал

en: Alarm clock
bg: Аларма

en: Terminated
bg: Прекратен

en: User defined signal 1
bg: Потребителски сигнал 1

en: User defined signal 2
bg: Потребителски сигнал 2

en: Child exited
bg: Преустановен дъщерен процес

en: Power failure
bg: Проблем в захранването

en: Stopped
bg: Спрян

en: Stopped (tty input)
bg: Спиране (вход от tty)

en: Stopped (tty output)
bg: Спиране (изход към tty)

en: Stopped (signal)
bg: Спрян (сигнал)

en: CPU time limit exceeded
bg: Надвишаване на процесорното време

en: File size limit exceeded
bg: Надвишаване на размера на файл

en: Virtual timer expired
bg: Изтекъл виртуален таймер

en: Profiling timer expired
bg: Изтекъл профилиращ таймер

en: Window changed
bg: Преоразмерен прозорец

en: Continued
bg: Продължен

en: Urgent I/O condition
bg: Спешно вх./изх. състояние

en: I/O possible
bg: Възможен вх./изх.

en: SIGWIND
bg: Преоразмерен прозорец

en: SIGPHONE
bg: Промяна на състоянието на линията

en: Resource lost
bg: Загубен ресурс

en: Danger signal
bg: Сигнал за опасност

en: Information request
bg: Заявка за информация

en: Floating point co-processor not available
bg: Липсва копроцесор за числа с плаваща запетая

en: 
    %s No strcache buffers
bg: 
    %s Няма буфери за „strcache“

en: 
    %s strcache buffers: %lu (%lu) / strings = %lu / storage = %lu B / avg = %lu B
bg: 
    %s буфери за кеша за низове: %lu (%lu) / низове = %lu / съхранение = %lu B / средно = %lu B

en: %s current buf: size = %hu B / used = %hu B / count = %hu / avg = %u B
bg: %s текущ буфер: размер = %hu B / ползвано = %hu B / брой = %hu / средно = %u B

en: %s other used: total = %lu B / count = %lu / avg = %lu B
bg: %s други използвани: общо = %lu B / брой = %lu / средно = %lu B

en: %s other free: total = %lu B / max = %lu B / min = %lu B / avg = %hu B
bg: %s други свободни: общо = %lu B / макс. = %lu B / мин. = %lu B / средно = %hu B

en: 
    %s strcache performance: lookups = %lu / hit rate = %lu%%
bg: 
    %s производителност на кеша за низове: търсения = %lu / намирания = %lu%%

en: # hash-table stats:
    #
bg: # статистика на речника:
    #

en: automatic
bg: автоматично

en: default
bg: стандартно

en: environment
bg: среда

en: makefile
bg: файл управляващ изграждането

en: environment under -e
bg: обкръжението е твърде голямо за „exec“

en: command line
bg: команден ред

en: 'override' directive
bg: директива „override“

en:  (from '%s', line %lu)
bg:  (от „%s“, ред %lu)

en: # variable set hash-table stats:
bg: # статистика за множеството на променливите в речника:

en: 
    # Variables
bg: 
    # Променливи

en: 
    # Pattern-specific Variable Values
bg: 
    # Стойности на променливи, зависещи от шаблона

en: 
    # No pattern-specific variable values.
bg: 
    # Няма стойности на променливи, зависещи от шаблона

en: 
    # %u pattern-specific variable values
bg: 
    # %u стойности на променливи, зависещи от шаблона

en: warning: undefined variable '%.*s'
bg: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: недефинирана променлива „%.*s“

en: sys$search() failed with %d
bg: „sys$search()“ завърши неуспешно с код %d

en: -warning, you may have to re-enable CTRL-Y handling from DCL.
bg: - ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ, вероятно трябва отново да включите управлението на CTRL-Y от „DCL“.

en: BUILTIN CD %s
bg: ВГРАДЕНА КОМАНДА „CD“ %s

en: DCL: %s
bg: „DCL“: %s

en: fopen (temporary file)
bg: отваряне („fopen“ на временен файл)

en: Append output to %s
bg: Добавяне на изхода към „%s“

en: Append %.*s and cleanup
bg: Добавяне на %.*s и изчистване

en: Executing %s instead
bg: „%s“ се изпълнява вместо

en: 
    # VPATH Search Paths
bg: 
    # Пътища за търсене „VPATH“

en: # No 'vpath' search paths.
bg: # Няма пътища за търсене във „VPATH“

en: 
    # %u 'vpath' search paths.
bg: 
    # %u пътища за търсене във „VPATH“

en: 
    # No general ('VPATH' variable) search path.
bg: 
    # Няма общ път (във „VPATH“) за търсене

en: 
    # General ('VPATH' variable) search path:
    #
bg: 
    # Общ път за търсене (във „VPATH“)
    #

en: Jobserver slots limited to %d
bg: Сървърът за задачи приема максимум %d задания

en: creating jobserver semaphore: (Error %ld: %s)
bg: създаване на семафор за сървър за задачи: (грешка %ld: %s)

en: internal error: unable to open jobserver semaphore '%s': (Error %ld: %s)
bg: ВЪТРЕШНА ГРЕШКА: семафорът на сървъра за задачи не може да се отвори „%s“: (грешка %ld: %s)

en: Jobserver client (semaphore %s)
bg: Клиент на сървър за задачи (семафор %s)

en: release jobserver semaphore: (Error %ld: %s)
bg: освобождаване на семафора на сървъра за задачи: (грешка %ld: %s)

en: semaphore or child process wait: (Error %ld: %s)
bg: изчакване на семафор или дъщерен процес: (Грешка %ld: %s)

en: cannot parse output sync mutex %s: %s
bg: ключалката за синхронизация на изхода не може да се анализира %s: %s

en: invalid output sync mutex: %s
bg: неправилен вид ключалка за синхронизация на изхода: %s
